Se afișează postările cu eticheta mâncaruri de post. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta mâncaruri de post. Afișați toate postările

miercuri, 24 aprilie 2013

CUSCUS CU LEURDĂ


Martie şi aprilie  sunt lunile în care leurda se găseşte din plin în pieţe aşa că trebuie să profităm de această plantă binefăcătoare organismului nostru, aceasta fiind un bun detoxifiant şi are un conţinut bogat de vitamine şi minerale.  Poate fi folosită în diferite mâncăruri, salate sau sosuri (o să  vedeţi într-o postare ulterioară).  


Ingrediente:
- 100 g cuscus
- 1 fir ceapă verde
- 2 căţei de usturoi
- 1 ardei iute (eventual curăţat de seminţe)
- 1/2 legătură leurdă (50 g)
- 1/2 linguriţă pătrunjel verde uscat
- 1/2 linguriţă coriandru uscat
- 2 linguri ulei de măsline
- sare de mare

Uleiul de măsline se pune într-o cratiţă la încins. Se adaugă ceapa verde tăiată inele, usturoiul şi ardeiul iute  tocat. 
Se adaugă cuscus, se amestecă de câteva ori apoi se adaugă 150 ml apă clocotită. Se aduce la punctul de fierbere, se ia vasul de pe foc, se acoperă cu o farfurie sau un capac din sticlă care se potriveşte perfect şi se lasă cuscus-ul să se umfle. 


După 15 - 20 minute, cu ajutorul unei furculiţe, se amestecă uşor pentru a se afâna şi se adaugă frunzele de leurdă tocate. 


Poftă bună!

marți, 11 decembrie 2012

FASOLE FRECATA


Fasole bătută, făcăluită sau mai ştiu eu cum i se mai spune prin alte zone, prin părţile noastre  este fasole frecată. Modul de preparare la acest fel de mâncare este cam la fel prin toate zonele ţării. 
Se ştie că fasolea este o legumă foarte hrănitoare, conţine substanţe proteice, vitamina  C, amidon şi zaharuri. 
Este o mîncare foarte bună pentru zilele în care se ţine post . Şi cum mâine este zi de post vă propun reţeta mea de fasole frecată. Iar dacă vă mai rămâne şi pentru ziua următoare puteţi prăji şi un cârnat. 


Iată ce vă trebuie:
- 500 g fasole boabe albă (obligatoriu albă)
- 1 ceapă
- 1 lingură sare
- 1/2 linguriţă boia de ardei
- 1 căţel de usturoi
- ulei

Din seara aceasta alegeţi fasolea de impurităţi şi boabele pătate, o spălaţi din două ape şi o puneţi la înmuiat în apă rece. Apa trebuie să treacă mult peste boabele de fasole. Până mîine dimineaţă apa va înmuia şi va umfla boabele de fasole. A doua zi se varsă apa şi fasolea se pune să fiarbă într-o oală cu apă fierbinte. Se lasă să fiarbă 5 minute, apoi se varsă apa şi se înlocuieşte cu altă apă fierbinte cât să treacă peste fasole . Se adaugă sare, se pune capacul la oală, şi se fierbe la foc mic pentru 1 - 2 ore, depinde de fasole.  


Când fasolea este fiartă se scurge şi se pune într-un vas înalt . Cu ajutorul blenderului se zdrobesc boabele de fasole adaugându-se câte puţin din apa în care au fiert  până devine o pastă. Se adaugă atâta apă până ajunge la consistenţa care vă place.  Stiu că bunica mea şi chiar mama mea cu ceva ani în urmă, dădeau boabele de fasole prin sită pentru a separa cojile (hoaspele) de fasole şi a rezulta o pastă foarte fină. 
Ceapa  se taie mărunt şi se căleşte în ulei. Se adaugă usturoiul tăiat feliuţe şi la sfârşit boiaua de ardei.
În farfurie punem o porţie de fasole frecată şi deasupra o lingură din ceapa prăjită în ulei. 



vineri, 16 noiembrie 2012

GHIVECI DE LEGUME



O mâncare simplă ce poate fi mâncată atât de post, alături de legume la grătar stropite cu ulei de măsline sau alături de o pulpă de pui când nu ţineţi post. 
Ghiveciul de legume sau tocana de legume, cum mai este cunoscută această mâncare este simplu de realizat. Sunt convinsă că majoritatea dintre voi cunoaşteţi acest fel de mâncare şi l - aţi preparat măcar o dată, dar poate printre cititoarele blogului meu  se află şi persoane mai tinere, la început de drum prin ale bucătăriei.
Iată ce am folosit:
- 1 morcov
- 1 ardei roşu
- 1 ceapă
-1 roşie
- 3  cartofi 
- 150 g orez cu bob rotund
- o cană supă preparată din 1 cub Knorr de legume 
- 3 linguri ulei de măsline
- sare
- o legătură frunze de pătrunjel 

Pregătim legumele: ceapa se toacă mărunt; ardeiul spălat se taie cubuleţe; morcovul curăţat se taie rondele; roşia  se decojeşte şi se taie cubuleţe;  cartofii curăţaţi de coajă se taie cubuleţe.
În uleiul încins punem ceapa, ardeiul şi morcovul şi lăsăm legumele la călit până se înmoaie.  Adăugăm cubuleţele de roşii şi orezul spălat şi scurs de apă. Amestecam de câteva ori apoi punem supa de legume. Lăsăm să fiarbă la foc mic până orezul este fiert pe jumătate  moment în care adăugăm cartofii cubuleţe. Completăm cu apă fierbinte, potrivim de sare, punem capacul şi lăsăm la fiert la foc mic încă 15  - 20 minute. 


La sfârşit se adaugă pătrunjelul verde tocat. 
După nici o oră de cînd m-am apucat de treabă am obţinut o mâncare de legume pe care de cele mai multe ori prefer să o mănânc fără nimic alături. 



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...