marți, 24 august 2010

PAMANTUL SOARELUI DE LA MIEZUL NOPTII


Bine v-am regăsit!
Afară este deja frig, prea repede, spun eu şi cred că la fel spuneţi şi voi, semn că vara s-a sfârşit.
Dar este mai trist că s-a sfârşit şi vacanţa. Este vremea să - mi iau gândul de la concediu, deşi orice fac tot la locurile frumoase şi la minunile naturii din Norvegia, unde mi-am petrecut anul acesta concediul, se întoarce.
Frumuseţine naturii au început de cum am trecut Marea Baltică în Finlanda. Păduri nesfârşite care se întind de la Helsinki până dincolo de Cercul Polar de Nord . Am încercat să imortalizez cu aparatul foto sau camera de filmat cât mai mult din aceste minunate locuri.
Am să vă arăt şi vouă câteva din cele deste 1700 de poze .
Primul popas în apropiere de Lahti, pe malul unui lac. Era ora 10.30 seara.
Polarsirkel - Cercul Polar de Nord.
La fel ca mulţi alţii, şi eu am trăit o emoţie puternică când am păşit această linie magică .
Santa Claus Vilage - Oraşul lui Moş Crăciun aflat la câţiva km de Rovaniemi, pe Cercul Polar de Nord.
Santa Park - reşedinţa cavernă a lui Moş Crăciun aflată la ieşirea din Rovaniemi.
Am intrat în Laponia şi am întâlnit primul ren,
apoi mici turme de reni
şi mai apoi începutul sălbăticiei .
După 3800 km am trecut pe Insula Mageroya unde se află Nordkapp, cel mai nordic punct din Europa, capătul călătoriei noastre.
Drumul se ţine aproape de marginea fiordului Porsangen până la Honningsvag, o mică localitate de pe Insula Mageroya , după care continuă cu încă 35 km de peisaj arctic de o frumuseţe neobişnuită.
Pozele au fost făcute la ora 10 seara . Era soare dar era şi puţină ceaţă,

care din păcate s-a înteţit .
Globul pământesc - Monumentul emblematic al Capului Nord . Ceaţa era mai persistentă şi în plus, bătea şi un vânt puternic aproape să te doboare de pe picioare.
Dar cum vremea a ţinut cu noi, pe la ora 2 din noapte soarele şi-a făcut apariţia.
A doua zi a fost însorită deşi vântul nu ne-a slăbit deloc.

Monumentele dedicate copiilor lumii, sculptate de şapte copii din şapte ţări ca monumente ale "bucuriei, prieteniei şi a muncii în echipă" .
Fiordurile,
renii de pe şosea, corturile tradiţionale din piele ale poporului saami, peisajele ce-ţi taie răsuflarea,
micile aşezări pescăreşti ,


ne-au încântat şi ne-au fascinat în acelaşi timp.
Pe drumul de întoarcere, printre altele, am urcat şi Trollstigen - Scara Trolului sau Drumul trolilor, unde, conform legendelor populare norvegiene, trăiesc trolii, care ziua stau ascunşi în peşteri, ieşind din ascunzători numai noaptea.
Inceput de drum cu mici case din lemn acoperite cu iarbă,
munţii aflaţi de o parte şi de alta a drumului,

şi drumul văzut de sus, obiectiv turistic deosebit de atractiv atât pentru turiştii străini dar şi pentru norvegieni.
Această captivantă şi minunată călătorie ne-a făcut să promitem că o să mai revenim în această frumoasă ţară.
Mai sunt atâtea de văzut... Poate la anul.

marți, 6 iulie 2010

TARTA CU CIRESE


Tartă este un fel de a spune. Aşa era prezentată într-o revistă recent apărută, dar după preparare am constatat că este de fapt un chec cu cireşe. Bun la gust ce-i drept, un dulce pentru o zi de duminică, numai bun de savurat dimineaţa la cafea, câte o îmbucătură între mese sau ori de câte ori mai treci prin bucătărie şi dai cu ochii de el pe platou mai tai din el câte o feliuţă.
Ingrediente:
- 5 ouă
- 200 g zahăr
- 100 g unt
- 250 g făină
- 1 esenţă de vanilie
- 1 pliculeţ praf de copt
- 1 praf de sare
- 300 g cireşe
- zahăr pudră
Pentru prepararea blatului se bat albuşurile spumă cu puţină sare. Se adaugă zahărul şi se bat în continuare până ce zahărul se topeşte .
Gălbenuşurile se freacă cu untul moale. Se adaugă la albuşuri, treptat, se încorporează esenţa de vanilie, apoi făină amestecată cu praful de copt.
Aluatul se toarnă într-o tavă de tartă înaltă, unsă cu unt şi tapetată cu făină , se pun deasupra cireşele curăţate de sâmburi şi scurse bine. Atenţie! Aluatul se pune într-o tavă de tartă cu diametrul mai mare sau, mai bine, într-o tavă rotundă de tort, altfel, în timpul coacerii, va creşte şi va da pe dinafară .
Tava se dă la cuptor, la foc mic, pentru 40 - 45 de minute, după care se scoate, se pudrează cu zahăr pudră.

marți, 29 iunie 2010

BRIOSE CU CIRESE SI CIOCOLATA


Ne place ciocolata, dar ne plac şi cireşele.
Acum este sezonul cireşelor şi trebuie să profităm din plin de aceasta. Am ales calea de mijloc, o combinaţie între ciocolată şi cireşe. Ar fi un deliciu. Si aşa a fost.
Ingrediente pentru 12 bucăţi:
- 250 g făină
- 150 g zahăr
- 2 ouă
- 100 g unt
- 150 g ciocolată
- 1 praf de copt
- 1/2 linguriţă bicarbonat de sodiu
- 1 plic zahăr vanilat
- puţină sare
- 120 ml cafea tare
- 24 cireşe
Ciocolata se toacă şi se topeşte pe bain-marie cu untul. Se lasă pe foc numai până când se topeşte ciocolata şi se obţine o cremă mai consistentă.

Se ia de pe foc şi se înglobează zahărul, ouăle şi cafeaua.
Separat se omogenizează făina cu prafurile de copt şi bicarbonat apoi se adaugă compoziţia de ciocolată . Se amestecă bine cu un tel. Compoziţia astfel obţinută se repartizează în formele de brioşe tapetate cu unt sau cu hartie specială. Se umplu formele numai pe jumătate, se pun cîte două cireşe în fiecare formă apoi se acoperă cu restul de aluat.

Tava se dă la cuptor pentru 25 minute.
După ce s-au copt se scot din cuptor şi se lasă în forme 10 minute, după care se desprind din forme, se pun pe platou şi se pudrează cu zahăr (eu le-am pudrat după ce am făcut pozele).

miercuri, 23 iunie 2010

CURRY DE PUI


Fiind în criză de timp, într-o seară am pregătit un curry clasic de pui de sorginte indiană. Se pregătește în foarte puțin timp, aproximativ 30 minute. Am adaptat puțin rețeta, neavând câteva ingrediente: masala și curcuma, dar și fără acestea a fost pe placul nostru.
Ingrediente pentru două persoane :
- 170 g orez
- 400 g piept de pui
- 1 ceapa (am pus ceapa verde)
- 2 căţei de usturoi
- 1 -2 linguri de ulei
- 1 lingură pudră curry
- 1 linguriţă ghimbir răzuit
- 5 cuişoare
- 1 linguriţă piper negru
- 200 ml lapte de cocos
Orezul spălat se fierbe în apă cu sare și puțin ulei.
Pieptul de pui se spală și se taie cubulețe; ceapa si usturoiul se taie feliute.
Intr-o tigaie se pune uleiul și când se înfierbântă se adaugă pieptul de pui și după trei minute se adaugă ceapa și usturoiul. Se lasă puțin să se înmoaie carnea, cam două minute.
Se adaugă, sare, piper, ghimbir, curry și cuișoarele măcinate (am măcinat cuișoarele în râșnița pentru piper), am adăugat o căniță de apă, am acoperit tigaia și am lăsat să fiarbă carnea 10 minute.
După 10 minute am adăugatle de cocos, am mai lăsat pe foc aproximativ un minut și gata.

duminică, 20 iunie 2010

PRAJITURA TIRAMISU


Ingrediente pentru blat:
- 6 ouă
- 200 g zahăr
- 160 g făină
- 1 lingură amidon
- 30 g cacao
- 1 plic praf de copt

Ingrediente pentru cremă :
- 4 gălbenuşuri
- 150 g zahăr
- 4 linguri lichior Amaretto
- 500 g mascarpone
- 250 g brânză de vaci cremoasă
- 300 g frişcă
- 2 plicuri întăritor de frişcă
- 2 linguri cacao
- mărgeluţe din zahăr pentru ornat
Pentru prepararea blatului se separă ouăle; albuşurile se bat cu 100 g zahăr iar gălbenuşurile se freacă cu 100 g zahăr şi 4 linguri apă fierbinte.
Când gălbenuşurile au devenit spumoase se adaugă făina amestecată cu praful de copt, amidonul şi cacao. Se încorporează uşor albuşul după care se pune compoziţia în tava tapetată cu hârtie de copt şi se coace 35 - 40 minute. Se lasă să se răcească în tavă.
Pentru cremă se bat gălbenuşurile cu zahăr. Se trec pe bain-marie şi se amestacă până devin ca o maioneză.
Brânza de vaci se amestecă cu mascarpone, apoi se adaugă gălbenuşurile şi lichiorul Amaretto.
Frişca se bate două minute, se adaugă întăritorul, conform indicaţiilor de pe ambalaj şi când este gata se încorporează în compoziţia de mascarpone Blatul de prajitură se taie pe trei niveluri. Pe primul nivel se repartizează 1/3 din cantitatea de cremă. Se aşează a doua foaie se acoperă cu a doua treime din cantitatea de cremă. Se aşează şi ultima foaie de blat şi se acoperă cu restul de cremă. Prăjitura se dă la frigider cca 3 ore. Inainte de servire se pudrează cu cacao şi se ornează cu mărgeluţe din zahăr.

joi, 17 iunie 2010

TORT CU MURE SI ZMEURA

Bine v-am regăsit. Deşi nu am postat nici o reţetă v-am urmărit blogurile cu mare drag şi tot odată am văzut că am fost vizitată, la rândul meu , de nenumăraţi vizitatori cărora le mulţumesc. Am preparat multe reţete delicioase pe care nu am avut timp să le postez dar câteva au rămas imortalizate în memoria aparatului foto şi pe rând o să încerc să le public.
Revin după mult timp cu un tort simplu de realizat. Cum tot se apropie sezonul fructelor de pădure nu vă v-a fi greu să găsiţi fructe proaspete şi să realizaţi acest tort. Eu l-am preparat cu fructe congelate, dar a fost foarte bun şi aşa.
Ingrediente pentru blat:
- 6 ouă
- 175 g făină
- 130 g unt
- 180 g zahăr
- 130 g ciocolată
- 1 linguriţă coajă rasă de lămâie
- 1 vârf de cuţit praf de scorţişoară
- 1 vârf de cuţit de sare
Ingrediente pentru cremă:
- 10 g gelatină Dr. Ottker
- 300 g mure
- 100 g zmeură
- 90 g zahăr
- 1 plic zahăr vanilat
- 100 ml suc de mure sau alt suc
- 400 ml frişcă
Pentru prepararea blatului se separă ouăle; se bate untul moale cu 100 g zahăr, sare scorţişoară şi coajă de lămâie; se înglobează pe rând gălbenuşurile.
Ciocolata se topeşte în bain-marie, dar nu se încălzeşte prea tare, apoi se înglobează în compoziţia de unt. Albuşurile se bat cu restul de zahăr, se adaugă treptat făina şi compoziţia de gălbenuşuri. Se toarnă compoziţia în tava tapetată şi se coace aproximativ 40 - 50 minute. Gelatina se înmoaie conform indicaţiilor de pe ambalaj. Fructele se pasează , se amestecă cu zahăr tos, zahăr vanilat şi puţin suc de mure, de lămâie sau orice alt suc. Se încălzeşte pe foc până se topeşte zahărul. Gelatina dizolvată se înglobează în compoziţia de fructe. Când piureul de fructe începe să se întărească se adaugă frişca bătută. După 3 - 4 ore se taie blatul de tort pe două niveluri. Blatul de jos se aşează pe un platou, se pune 3/4 din crema şi se acoperă cu blatul superior. Deasupra şi pe marginile tortului se întinde crema rămasă. Tortul se ornează cu zmeură şi ciocolată rasă.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...