sâmbătă, 24 aprilie 2010

PRAJITURA MERINGUE


De Sărbătorile Pascale am preparat şi aceste foi mereng umplute cu cremă.
Prepararea foilor necesită o îndemânare mai mare, dat fiind că se zdrobesc uşor, fiind din bezea. De fapt nu prepararea lor, manevrarea lor după coacere şi umplerea cu cremă. O să vedeţi despre ce este vorba. Dar eu zic că merită efortul.
Ingrediente pentru foile din bezea:
- 6 albuşuri
- 350 g zahăr tos
- 350 g nucă zdrobită
- 3 linguri de făină
Ingrediente pentru cremă:
- 6 gălbenuşuri
- 200 g zahăr pudră
- 200 g unt
- 1 plic pudră pentru ciocolată caldă
- 1 linguriţă cafea ness
Mai întâi se zdrobeşte nuca: se poate zdrobi cu un făcăleţ sau se pune în mixer; eu am pus-o în mixer.
Albuşurile se bat spumă cu mixerul, se adaugă, apoi, zahărul deodată şi se bate până se întăresc foarte tare.
Nucile zdrobite se amestecă cu făina şi se adaugă în bezea, amestecând uşor cu o lingură. Compoziţia de albuşuri se împarte în două. Cu ajutorul unei linguri se pune o parte din compoziţie pe fundul unei tăvi unse foarte bine cu unt şi tapetată cu făină. Se pun la copt în cuptorul preâncălzit, la foc mijlociu, cam 20 - 30 minute. Am încercat să coc foile şi pe hârtie de copt dar este mai uşor pe tava unsă. Se desprind mai bine cu ajutorul unui cuţit cu lama lungă, trecut pe sub foaie. Foaia coaptă se pune pe o bucată de hârtie cerată. Poate se va rupe puţin, se mai întâmplă, nu vă faceţi probleme, se aranjează când se umple cu cremă.

Pentru cremă, se pun gălbenuşurile într-o crăticioară cu fundul dublu, se adaugă 100 g zahăr pudră, şi se amestecă . Se trece crăticioara pe foc mic sau pe bain-marie şi se continuă amestecarea până ce gălbenuşurile îşi dublează volumul şi vor deveni ca o maioneză groasă.
Se adaugă pudra de ciocolată şi ness-ul, se mai amestecă de câteva ori, până ce pudra de ciocolată şi nessul se dizolvă . Se pune la rece, amestecând din când în când în vas pentru a nu lăsa să se formeze crustă deasupra cremei.
Untul se freacă spumă cu 100 g zahăr pudră
apoi se adaugă câte o lingură din crema de gălbenuşuri răcită .
Crema se pune între foi, iar deasupra prăjiturii se face o glazură de ciocolată.
Eu am pus glazură de ciocolată de le Dr. Otker.

sâmbătă, 17 aprilie 2010

LASAGNA BOLOGNESE



La cererea familiei am preparat iar lasagna. Ne plac foarte mult pastele. De aceea le prepar in fel si chip.
De data aceasta am încercat o nouă reţetă, care a avut un succes la fel de mare ca şi celelalte.


Pentru sosul bolognez vă trebuie:
- 400 g carne tocată de vită
- 400 g carne tocată de porc
- 1 morcov mare
- 1 ceapă mare
- 1/2 ţelină
- 1 cutie de roşii în bulion (pelati)
- 100 ml vin roşu
- ulei de măsline
- piper, sare
- 1/2 linguriţă de busuioc uscat (dacă aveţi proaspăt şi mai bine)
- un pahar cu apă
Pentru sosul bechamel:
- 800 ml lapte
- 50 g făină
- 50 g unt
- sare
- 1/2 linguriţă nucşoară
Vă mai trebuie:
- o cutie de 300 g foi de lasagna
- 250 g caşcaval
Am început cu prepararea sosului bolognez: se curăţă legumele, ceapa se taie mărunt, morcovul şi ţelina se dau pe răzătoarea mică. Se călesc toate în ulei.
Se adaugă carnea tocată; se lasă să se înăbuşe, în sucul ei, până scade lichidul, cam 15 - 20 minute. Se stinge cu vin. Se pun condimentele.
In acest timp punem o oală mare cu apă pe foc, adăugăm o linguriţă de sare şi după ce începe să fiarbă punem pe rând foile de lasagna ; se lasă câte un minut fiecare apoi se scot cu o paletă şi se aşează unele lângă altele pe un prosop curat. Roşiile din conservă se toacă mărunt apoi se toarnă împreună cu lichidul din cutie, diluat cu apa, peste amestecul de carne. Se pune capacul la tigaie şi se lasă la fiert încă 30 minute, amestecând din când în când.
In timp ce fierbe sosul bolognez preparăm sosul bechamel.
Untul se topeşte într-o crăticioară, se adaugă făina, se amestecă de 2 - 3 ori apoi se toarnă laptele, amestecând cu telul pentru a nu face cololoaşe. Se adaugă sare, piper şi nucşoară şi se lasă să fiarbă 1 minut.
Se unge o tavă cu unt, iar apoi se întinde în strat subţire sos bolognez, apoi începem să punem primul strat de lasagna, una lângă alta; când terminăm primul strat de foi punem sos bolognez, sos bechamel, caşcaval ras... şi tot aşa se repetă până se termină lasagna.
Terminăm cu un strat de foi peste care se toarnă sos bechamel şi caşcaval ras.
Se bagă tava cu lasagna în cuptorul preâncălzit unde se lasă pentru 30 minute.


sâmbătă, 10 aprilie 2010

MEDOVIK


Cautând noi reţete înainte de sărbători, am dat pe Coolinarika, peste o reţetă care mi-a atras atenţia de mult timp dar pe care nu m-am încumetat să o încerc ... până acuma.
Este vorba despre Medovik, una dintre cele mai populare reţete din Rusia.
Foile pentru prăjitură sunt asemănătoare cu cele de la foi cu miere, cunoscute şi la noi, dar la Medovik sunt umplute cu o cremă preparată din smântână foarte grasă.
Foile le-am mai preparat, sunt aceleaşi ca la "Delicii cu miere", unde o să găsiţi şi poze din timpul preparării.
Ingrediente foi :

- 1 ou
- 150 g zahăr
- 50 g unt
- 2 linguri miere (60 g)
- 2 linguri lapte
- 3/4 linguriţă bicarbonat
- 400 (450) g faină
Intr-un castron se pun oul, untul, zahărul, mierea, laptele si bicarbonatul. Se amestecă de câteva ori apoi se transferă castronul pe bain-marie , unde se amestecă până ce compoziţia se îngroaşă şi devine ca o smântână. Peste compoziţia caldă se toarnă făina, amestecând continuu. Se ia compoziţia de pe aburi şi se frământă cu mâna, până ce va rezulta un aluat consistent . Se împarte aluatul în patru porţii.
Din fiecare porţie se va întinde (pe masa unsă cu ulei), câte o foaie care se va coace pe dosul unei tavi unse bine şi tapetate cu faină . Pentru coptul foilor nu este necesar mai mult de 5 minute pentru fiecare foaie.
Ingrediente cremă:
- 400 g zahăr tos fin (nu pudră)
- 1 kg smântână foarte grasă
Se toarnă smântâna într-un castron, se pune zahărul şi se amestecă foarte încet cu o lingură.
Pe măsură ce amestecăm smântâna se va îngroşa. Se amestecă până ce se topeşte zahărul.
Pentru asamblarea foilor am procedat astfel : am întins o folie alimentară în tava în care am copt foile, am lăsat-o mult peste marginile tăvii, astfel încât să pot acoperi prăjitura.
Am pus prima foaie în tavă, am turnat o parte din smântână, au urmat celelalte foi şi smântâna repartizată în mod egal între ele. Am acoperit prăjitura cu folia alimentară şi am pus-o în frigider până a doua zi.
In ziua următoare smântâna s-a întărit foarte bine şi a devenit o cremă deosebit de gustoasă, dulce - acrişoară, iar floile s-au înmuiat atât cât trebuie.
A fost mai bună chiar după 2 zile, când crema s-a transformat în unt .
Această prăjitură a fost pe placul tuturor şi cu siguranţă am să o mai prepar.

vineri, 2 aprilie 2010

PASTE FERICIT!

Sfintele Sărbători de Paşti
să vă aducă multă sănătate,
fericire şi numai împliniri
vouă şi celor ce vă sunt dragi !
Paşte fericit!

vineri, 26 martie 2010

CREVETI IN SOS DE ROZMARIN


Aş mânca în fiecare săptămână fructe de mare.
Fiind în Carrefour mi-au făcut cu ochiul creveţii din vitrină. Am trecut mai departe, dar numai 2 paşi că m-am întors în faţa vitrinei şi m-am auzit spunând vânzătorului să-mi pună vreo 500 g.
Navigând pe internet în căutarea unei reţete de preparare , am descoperit pe blogul lui Cristi Roman o reţetă foarte simplă de preparare a fructelor de mare.
Pentru o porţie vă trebuie:
- 300 g creveţi (am găsit numai congelaţi, buni şi aceştia)
- 3 linguri ulei de măsline
- 1/2 linguriţă pudră de rozmarin (sau rozmarin uscat)
- 2 căţei de usturoi
- puţină sare
Se spală creveţii, eventual se îndepărtează resturile de înveliş tare, dar se lasă cozile.
Uleiul de măsline se amestecă cu sarea şi cu usturoiul zdrobit apoi se deşartă peste creveţi.
Se amestecă bine, după care se lasă pentru 15 - 20 minute la marinat .
Se deşartă totul: creveţi şi sos într-o tigaie, unde se lasă la prăjit. Din când în când se întorc.
Se lasă pe foc până scade sosul şi încep să se prăjească creveţii, aproximativ 15 minute. Se scot creveţii pe o farfurie şi se stropesc cu suc de lămâie.

Un deliciu, mersi Cristi Roman. Chiar mi-am lins degetele.

sâmbătă, 20 martie 2010

VARZA CU CARNE LA CUPTOR



Mâncarea aceasta este o specialitate ungurească. Vă spun drept că nu ştiu cum se scrie corect care este denumirea acesteia, eu i-am spus "varză cu carne la cuptor".
NU este " Varză a la Cluj" , deşi se aseamănă.... oarecum.
Reţeta o ştiu de la mama soacră. O face delicioasă - întodeauna mănânc porţie dublă.
Este o mâncare care se potriveşte pentru o zi de duminică.
Ingrediente:
- 1 kg pulpă de porc
- 2 kg varză murata tăiată fâşii-fâşii (din piaţă de la oştezeni- clujenii cunosc )
- 750 g până la 1 kg smântână
- 1 ceapă mare
- 1 linguriţă piper
- 1 linguriţă boia de ardei
- 4 linguri ulei
- sare după gust (avînd în vedere că varza este sărată)
Varza se stoarce şi se pune în 2 linguri de ulei la călit.
Pulpa de porc se taie cubuleţe, ceapa se taie mărunt apoi se pun într-o tigaie încăpătoare la prăjit, unde se lasă până se albeşte carnea. Se adaugă piperul şi o cană de apă fierbinte, se pune capacul la tigaie şi se lasă la fiert. Când scade apa se mai adaugă câte o cană de apă fierbinte până ce carnea este fiartă. La sfârşit se pune boia de ardei.
Varza se căleşte în aproximativ 30 - 40 minute.
Intr-un vas de cuptor mai mare  se pune un strat de varză călită,
un strat de carne şi un strat de smântână.
Se repetă la fel pentru celelalte straturi până ce se termină varza şi carnea,
terminând cu smântâna. Se acoperă vasul şi se dă cratiţa la cuptor.
După o oră se ia folia de aluminiu şi se mai dă cratiţa la cuptor încă o jumătate de oră.

Cine doreşte poate servi cu smântână şi în farfurie.

Eu personal nu am mai adăugat smântână, cea folosită fiind îndestulătoare pentru mine
(aţi observat cât a fost de grasă smântâna folosită).
Acuma nu că mă laud, dar şi mie mi-a ieşit delicioasă.
Poftă bună!

duminică, 14 martie 2010

AMANDINE



Amandinele sunt de departe cele mai dorite deserturi în familia mea.
Ştiţi de ce? Pentru că au muuuultă ciocolată.
Ingrediente pentru blat:
- 6 ouă
- 200 g zahăr
- 5 linguri apă rece
- 200 g făină
- 30 g cacao
- 40 ml ulei
- 1 plic praf de copt
Se separă ouăle; albuşurile se bat spumă. Se adaugă apa, zahărul şi se bate energic cu mixerul până ce acestea se întăresc. Se adaugă, pe rând, gălbenuşurile şi uleiul.
Făina se amestecă cu cacaoua şi praful de copt apoi se adaugă în compoziţia de ouă, câte o lingură, amestecând după fiecare uşor cu o spatulă. Compoziţia se pune înt-o tavă tapetată cu hârtie de copt şi se coace aproximativ 30 minute.
Ingrediente pentru cremă:
- 500 ml lapte
- 3 gălbenuşuri
- 230 g zahăr pudră
- 100 g unt
- 40 g amidon alimentar
- 40 g făină
- 4 linguri cacao
Se pun la fiert 400 ml lapte împreună cu zahărul.
Într-un bol se pune făina cu amidonul, se adaugă 100 ml lapte rece, se amestecă şi la urmă se pun gălbenuşurile. Această compoziţie se pune în laptele care fierbe.
Se lasă la fiert până ce amestecul începe să fie ca o maioneză, apoi se adaugă cacaoua, amestecând continuu până se îngroaşă.
Se ia compoziţia de cacao de pe foc şi se lasă la răcit. Când încă este călduţă se adaugă untul şi se mixează, rezultând o cremă spumoasă de cacao.
Ingrediente pentru glazura de ciocolată:
- 220 g ciocolată
- 100 g unt
- 3 linguri ulei
- 1 lingură zahăr pudră
Pentru glazura de ciocolată am folosit reţeta de la Kinder Pingui. Este foarte uşor de făcut şi reuşeşte întodeauna.
Am pus pe bain-marie ciocolata ruptă bucăţele, untul, uleiul şi zahărul pudră. După ce toate s-au topit, le-am lăsat 1 - 2 minute pe aburi apoi am luat glazura şi am lăsat-o să se răcorească.

Ingrediente pentru sirop:
- 500 ml apă
- 250 g zahăr
- 30 g cappuccino
- 1 fiolă esenţă de rom
Se fierb toate ingredientele. Se lasă la răcit. Blatul se taie în două şi se însiropează din abundenţă cu siropul răcit.

Prăjitura se taie cubuleţe şi se glazurează fiecare bucată cu glazură de ciocolată. Deasupra fiecărei bucăţi de prăjitură se pune un moţ de crema de ciocolată.
 

joi, 11 martie 2010

OREZ CU COTLET DE PORC SI LEGUME


Ingrediente:
- 500 cotlet de porc
- 20 g unt
- 250 g orez
- 1 ceapă
- 1 ardei rosu
- 2 linguri de ulei
- piper
- 200 ml vin alb
- un cub knorr de legume
- 2 morcovi mijlocii
Cotletul de porc se spală şi se taie cubuleţe, apoi se prăjeşte în unt şi ulei.
Ceapa se toacă mărunt, morcovii se taie rondele, ardeiul cubuleţe după care se pun în tigaie alături de carne. Se călesc puţin apoi se pune orezul spălat.
Se pune o cană şi jumătate de apă, vinul alb, sare, piper, cubul knorr, se acoperă vasul şi se lasă să fiarbă aproximativ 40 minute.
In cazul în care carnea nu este fiartă se mai adaugă câte puţină apă până ce aceasta a fiert.
La sfârşit se pune pătrunjel verde tocat.

duminică, 7 martie 2010

TORT CU FRIŞCĂ ŞI TOPPING DE COACĂZE


La Mulţi Ani , de 8 Martie!
Cu multă dragoste, pentru voi, doamnelor, am pregătit acest tort minunat.
Să aveţi o zi cât mai frumoasă .
Ingrediente pentru blat :
- 120 g zahăr
- 150 ml lapte
- 40 g cacao
- 250 g margarină
- 250 g făină
- 3 ouă
- 1 plic praf de copt
- 1 plic zahăr vanilat
Ingrediente pentru cremă şi topping:
- 250 g coacăze
- 250 g compot de vişine
- 80 g zahăr
- 1 plic zahăr vanilat
- 1 lingură amidon
- 350 ml frişcă
- 1 plic întăritor de frişcă
- 50 g fulgi de migdale
Se amestecă zahărul, zahărul vanilat, praful de copt şi cacaoa; laptele se pune într-o crăticioară pe foc, se pune margarina, iar când aceasta s-a topit se adaugă ingredientele uscate. Se lasă la fiert 2 minute. Se ia de pe foc şi se răceşte.
După răcire se adaugă făina în ploaie, se amestecă uşor; ouăle se separă, gălbenuşurile se adaugă, câte unul în compoziţie, iar albuşurile se bat spumă tare şi se înglobează şi acestea uşor .
Se toarnă într-o formă tapetată cu hârtie şi se coace aproximativ 40 minute.
Se lasă să se răcească apoi se taie în două.
Pentru prepararea cremei se procedează astfel: se strecoară compotul de vişine, fructele împreună cu coacăza se pun la fiert împreună cu 125 ml apă, 60 g zahăr şi zahărul vanilat.
Amidonul se amestecă cu compotul de vişine. Se adaugă la compoziţia de fructe şi se dă în clocot. Se lasă aproximativ 2 minute la fiert, după care se răceşte.
300 g frişcă se bate cu 20 g zahăr, iar când este aproape gata se adaugă întăritorul de frişcă şi se mai bate 1 minut.
Cu frişca obţinută se umple blatul.
Deasupa se repartizează compoziţia de fructe şi se dă la rece 3 ore.
Se bate restul de frişcă şi se unge marginea tortului.
Marginea tortului se decorează cu fulgi de migdale prăjiţi uşor.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...